Hodnocení účasti týmů TJ Sokol Bohdalov z.s. ve fotbalových soutěžích v podzimní části sezóny 2017/18.

muži A.- I.B.třída krajské soutěže

Mužstvo mužů je staronovým nováčkem v I.B. třídy sk. B, kam se po čtyřletém působení v okresním přeboru Žďárska,  s náskokem patnácti bodů opětně probojovalo do soutěže, kterou opustilo v ročníku 2012/13. Výboru oddílu se podařilo stabilizovat u mužstva svého dřívějšího hráče Tomáše Doležala, který se vrátil s několikaletého hostování ve Žďasu Žďár, kde byl platným členem A týmu Žďáru, se kterým si zahrál divizi i MSFL. Tomáš se vrátil v době, kdy mužstvo mužů nemělo kvalifikovaného trenéra, a tak se jej výbor oddílu rozhodl, vedle účasti v mužstvu jako hráče a kapitána, pověřit i jeho trénováním. Tento krok se ukázal jako velmi prozřetelný, protože Tomáš Doležal dokázal se svými vrstevníky komunikovat a hlavně zlepšit vztahy mezi A a B týmem, které dříve tak trochu zadrhávaly. Výsledkem i kvůli novým prvkům, které aplikoval po zkušenostech ze Žďáru, byla větší chuť všech hráčů do tréninku, což se projevilo v jejich účasti a absolvování tréninkových jednotek v odpovídajícím nasazení. Tomáš se po doléčení dlouhodobého zranění, které si přinesl ze Žďáru, vedle trénování, postupně zapojoval i do hry a výsledkem bylo výše zmíněné umístění v okresním přeboru.

            V letních přípravných zápasech, jasné vítězství s divizním dorostem Žďasu Žďár, vítězství a těsná porážka s A třídními Kostelcem a béčkem Žďáru, naplnily vrchovatě pohár optimismu. Výbor sice zdrženlivě vyhlásil podzimní cíl a sice zisk osmnácti bodů a střed tabulky, v hlavách hráčů byl cíl o pár stupínků vyšší. Věděli jsme, že tým bude oslaben o  několik hráčů, kteří se vrátili do rodného Rudolce, který nově přihlásil svoje muže do nejnižší okresní soutěže. Trvali jsme na záměru hrát i krajskou soutěž pouze s vlastními hráči a soupisku áčka jsme doplnili pouze mladými odchovanci. Trochu jsme riskovali a kalkulovali s tím, že se základ zkušených hráčů nebude moc měnit. V důsledku měl Doležal k dispozici jen úzký kádr a když někdy nastal souběh zápasů s béčkem, měl několikrát na lavičce jen dva hráče. To by ještě nebylo tak zlé, kdyby sestava v každém zápase nepostrádala někdy i několik hráčů základu. Tak se stalo, že plný počet zápasů absolvoval jen zkušený brankář, srdcař a psychologická opora zadních řad Martin Mundok. Všichni ostatní měli jednu, dvě i tři absence. Když se k tomu přidala i zlomená ruka Tomáše Doležala, střelecká smůla a později kotník rozdílového hráče Vojty Koukala, rodinné důvody bratrů Jarošových a pracovní absence dalších hráčů v zápasech připadající na sobotu, bylo jasné, že každý bod bude mít cenu zlata. Jenže v mnoha zápasech jsme dosáhli právě jen na ten jeden bod, stali jsme se podzimními remízovými králi. Pokud jsme prohráli, tak nikdy ne více než o jednu branku. Co je to však platné, že podle obdržených branek máme druhou nejlepší obranu, snažíme se hrát fotbal a ne nakopávanou, naše hra, hlavně doma se líbí, když nespočet naprosto jasných šancí se nám nedaří gólově zakončit. Nakonec poslední zápas s Rantířovem, i když zase, tentokráte bez bratrů Neumanových, dokázal, že umíme přehrát i mužstva ze špice tabulky. Na druhé straně to, že někteří hráči v sobotu pomáhali béčku a v neděli opět na svém místě nastoupili v áčku, na jejich výkonu muselo zanechat stopy, i když to třeba nebylo markantně vidět. Tak konečně se ziskem tří bodů v posledním zápase, jsme s celkovými patnácti body obsadili solidní deváté místo a jen o tři body zaostali za vytčenou podzimní metou.

     Pro jarní část však musíme věci posuzovat reálně. Za prvé, pokud budeme trvat na tom, že I.B.třídu budeme hrát jen s vlastními odchovanci a tedy s velmi úzkým základním kádrem hráčů, může se situace z podzimu opakovat. Za druhé, jen těžko lze očekávat, že po  zimní přípravě naroste výkonnost mladých hráčů i potencionálních náhradnílů z béčka natolik, že se někdo z nich stane naprosto rovnocenným hráčem základu. Samozřejmě, byli bychom rádi, kdyby tomu tak bylo, ale raketový nárůst nelze prostě očekávat. Takže pro jaro vyhlašovat jiný cíl, než je záchrana I.B.třídy pro Bohdalov, by bylo hodně odvážné.

      Přesto musí být zimní příprava intenzivnější, protože při vyrovnanosti týmů v druhé polovině tabulky a potom předpokládané podivné výsledky při ,,záchranářských pracích´´ sestupem ohrožených mužstev, nás nemohou zůstat klidnými a zimní přestávku nesmíme prospat. Věříme, že hráči posunou přípravu ve svých prioritách výše, účast na trénincích bude adekvátní, že snad skončí střelecká nemohoucnost, že se radikálně zlepší zápasová účast hráčů základu tak, abychom si zachovali diváckou přízeň a hráli i nadále v této krajské soutěži důstojnou roli.

 

muži B- III.třída okresní soutěže

     Muži béčka po postupu z ,, pralesa´´ v minulé sezóně se celkem úspěšně adaptovali na vyšší soutěž. Evidentně jim prospívá společný trénink s áčkem, radikálně se zlepšila právě jejich tréninková morálka i samotná účast na zápasech. Pravda, pokud se jejich zápas hrál ve stejný den se zápasem áčka a bez jeho hráčské výpomoci, byli odkázáni jen sami na sebe, nastal problém. V podstatě se ale dá říci, že naplňují očekávání a zápas od zápasu se lepší. Jenom nás, jako výbor hodně mrzí, že mladí perspektivní hráči, kteří by měli naskočit do áčka, dostávají málo příležitostí v základu. To, že nastupují až ve druhé půli, případně až v obligátní 70.minutě zápasu, jim na jejich fotbalovém růstu i zkušenostech nepřidá. Tak se stává, že většinu zápasu sedí, jak na lavičce áčka a co je mnohem horší, i béčka. Při absenci dorostu v Bohdalově je to velká chyba a je jen otázka času, jak je to bude dlouho bavit. Zde by měly končit ambice týmu jako celku a jejich zařazení do základu, pokud mají fyzické předpoklady, naprostou nutností.

 

starší žáci 8+1 okresní přebor:   

      Žákovské kategorie mají v Bohdalově velkou tradici, vždyť více jak 30 let nepřetržitě jsou pravidelnými účastníky v okresních soutěžích. V minulosti někteří byli vybráni i do reprezentace okresu, v dorosteneckém a dospělém věku si zahráli divizi i MSFL ve Žďáře. V současné době se však ukazuje, že sport mládeže pomalu ale jistě ustupuje do pozadí. To je celospolečenský problém, počítače, notebooky, mobily, internet a počítačové hry jsou pro mládež velkým lákadlem. Děti již nesoutěží mezi sebou kdo rychleji, dál nebo výš, ale kdo má lepší mobil, počítač, s kým a jak komunikuje na facebooku. V takovém to prostředí je velmi těžké pro fotbal, který někdy i bolí, žáčky a žáky získávat. Těm, kteří to dokáží a to není jen případ v Bohdalově, patří velké poděkování. Sestavit plnohodnotnou jedenáctku hráčů bývá nad síly venkovských oddílů, proto FAČR zavedl kategorii st.žáků 8+l, kteří hrají na menším hřišti a s menšími brankami. Přesto se stává, že i v této kategorie jsou rozdíly, kdy spolu hrají patnáctiletí výrostci a osmiletí prcci. No a výsledek se potom odvíjí od toho, jak který tým má poskládané to věkové složení. Proto ve výboru razíme záměr, aby žáci hlavně hráli, trénovali bez výkonnostních cílů. Úkolem trenérů je hlavně žáky pro fotbal získat, organizovat tréninky tak, aby je pohyb po hřišti a fotbal bavil a aby u něj jich co nejvíce zůstalo až do dospělého věku.

                                                                                                                                                                             Alois Matějíček