Historie

 

Jak jsme začínali

 

    Kopaná se hrála v Bohdalově už před druhou světovou válkou, pouze však živelně, nikdy v organizovaných soutěžích. Až teprve v roce 1961 se vrátil z Prahy do Bohdalova rodák Jan Lán a společně s Josefem Křesťanem a Jaroslavem Neumanem, založili mužstvo mužů. V červnu 1961 byl také sehrán první přátelský zápas s mužstvem Černé. Bohdalovští v památném složení Adolf Remsa, Jan Lán, Josef Křesťan, Jaroslav Zadražil, Jaroslav Neuman, Václav Štikar, Zdeněk Fejt, Ladislav Barták, Jaroslav Promberger, Josef Večeřa a brankář Alois Matějíček zvítězili 2:1. Následně byl tým přihlášen do nejnižší soutěže okresu Žďár nad Sázavou. Soutěžní zápasy se hrály na malém, travnatém hřišti 47 x 92m za bohdalovským kulturním domem.  Bohdalovští  rozšířili tým o dva nejlepší hráče Černé, Sedláčka a Simandla, později i Sysla. V  té době ještě také hráli bohdalovští Jan a Jaroslav Pokorní, Jiří Blaha, Josef Zadražil a později Miroslav Zadražil.

 

   Kupodivu, hned v prvním roce svého působení obsadil tento tým druhé, tehdy postupové, místo v soutěži. Kvůli financím, stavělo se totiž také hokejové kluziště, ale tehdejší výbor rozhodl, že se vyšší soutěž hrát nebude. Škoda, protože v dalších létech už muži Bohdalova tuto možnost nikdy neměli, jejich tým se dlouhá léta umísťoval kolem středu tabulky.

 

   V roce 1964 obec poskytla za stávajícím hokejovým hřištěm pozemek a bylo vybudováno zcela nové, rovněž travnaté hřiště 60 x 102m. O několik let později byla v těsné blízkosti tohoto hřiště postavena nová budova Základní školy, a tak fotbalisté mohli začít používat nové šatny v přilehlé tělocvičně, mnohem později pak v rekonstruovaném suterénu školy, po  bývalé uhelné kotelně.

 

   Ve své historii mužstvo, při změně generace hráčů, se i několikrát rozpadlo, po několika létech pauzy se znovu do okresní soutěže přihlašovalo. Tým neměl kvalifikovaného trenéra, tuto funkci zastával kapitán, který byl rovněž zodpovědný za vyhotovení zápisu o utkání.

 

Prvními trenéry, kteří si udělali příslušný kurz, byli hráč mužstva mužů Alois Matějíček a ze Žďáru přistěhovanýLuboš Kolář, kteří v roce 1975 založili oddíl mladších žáků. Tato generace žáčků byla úspěšná a po několik let se umisťovala v užší špičce okresního přeboru, když hned několikrát vyhráli svoji skupinu. Na rozdíl od mužů, žáci v Bohdalově hráli každou sezónu a postupně se u nich vystřídali další trenéři Zdeněk Musil, Jaroslav Teplý.  V té době se několikrát sice založil oddíl dorostenců, ti však rozehranou soutěž málokdy dokončili. S týmem mužů to bylo podobné. O ten se sice staralo postupně několik obětavců, ale o nějakém pravidelném tréninkovém procesu se nedalo hovořit a rovněž přístup některých hráčů byl problematický.

 

  Jak jsme pokračovali
 

    Zásadní zvrat v bohdalovském fotbalu nastal v roce 1999, kdy několik hráčů, ve snaze zabránit v té době dalšímu rozpadu mužů, požádalo dřívějšího mnohaletého hráče, kapitána a v neposlední řadě úspěšného trenéra žáků, Aloise Matějíčka o spolupráci. Tento trenér, opírající se o plnou podporu tehdejšího vedení klubu Miroslava Šustra , Ing. Ladislava Řepy  a Františka Chmelaře, přes svoje pracovní zaneprázdnění, zavedl nekompromisní, tvrdou, hlavně systémovou přípravu a zlepšení přístupu hráčů k tréninkům. Společně s výborem dokázali prosadit a zajistit finanční náležitosti klubu a nové fotbalové zázemí. Zajistili doplnění mužstva o vhodné typy hráčů z okolních vesnic, Polné a později i ze Žďáru. Tým místních srdcařů kolem Davida Skály, Marka Chmelaře, Míry Zachy ,Radka Večeři, Michala Matějíčka a později i kanonýra Jardy Prombergera slavil úspěch, který se dostavil okamžitě. Hned v sezóně 1999-2000, tým mužů postoupil z prvního místa do III. třídy okresního soutěže. Tuto třídu hned v následující sezóně, s náskokem patnácti bodů vyhrál. Tehdejší mužstvo absolvovalo celkem 26 zápasů, nepřetržitě za sebou bez porážky, což jistě stojí za zaznamenání. Tým tak postoupil po téměř čtyřiceti létech do nejvyšší soutěže okresu,-II. třídy okresního přeboru. Tam sice obsadil až čtvrté místo, ale měl štěstí. Díky tehdejší reorganizaci krajských soutěží, postupovaly z okresních přeborů do kraje první čtyři týmy z každého okresu. Bohdalov tak dosáhl historického úspěchu a tehdejší generace hráčů, získala pro Bohdalov účast v krajské I.B. třídě.

 

     Působení v krajských soutěžích od roku 2002 můžeme zařadit to střednědobé historie a nejúspěšnějšího období fotbalu v Bohdalově. V prvním roce se tým v I.B. třídě ještě otrkával, ale hned v následujícím ročníku obsadili svěřenci  trenéra Matějíčka druhé postupové místo, a tak se od roku 2004 hrála v Bohdalově  I.A. třída.  V té době si dobře vedli i dorostenci, jejichž základ tvořili dříve úspěšní hráči ze žákovského mužstva. Dorostenci pod vedením trenérů nejprve Jaroslava Teplého, později Ladislava Musila a Ladislava Řepy nejprve vyhráli okresní přebor a postoupili do krajské I. třídy.  Po tom sice sestoupili, ale druhým rokem se jim podařil návrat zpět do kraje. Po dvou letech však došlo ke generační výměně, hráčů byl nedostatek, následoval další sestup a tým dorostu, po roce působení v okrese, v další sezóně již nemohl pokračovat.

 

       Muži hráli  I.A.  třídu nepřetržitě za sebou celkem osm sezón. Hned v úvodu první sezóny2004/05 byl na přání některých hráčů získán nový trenér s nejvyšší fotbalovou licencí, velezkušený žďárský Josef Drinka.  Ten na tomto postu vystřídal Aloise Matějíčka, který byl zvolen novým předsedou fotbalového oddílu a který souběžně vykonával funkci vedoucího mužstva.  V těžkém prvním roce svého působení v I.A.třídě se  mužstvu, v dramatickém konci,  podařilo soutěž zachránit. Po posílení družstva zkušenými hráči ze Žďáru a Vrchoviny v následující sezóně už tým problémy neměl a skončil na desátém místě. V následující sezóně svoje umístění ještě vylepšil, skončil osmý. V dalších sezónách tato místa střídavě zopakoval a to i přesto, že v ročníku 2007/08 byl Bohdalov přesunut KFS do těžší ,,jihovýchodní´´ skupiny I.A.třídy. Rok před tím trenéra Drinku vystřídal další zkušený trenér ze Žďáru, Jiří Moravec. Na základě vnějších tlaků a rozhodnutí hrát postupně pouze s vlastními hráči, to trenér Moravec neměl lehké. Se zhoršením tréninkové morálky hráčů, přišlo to, co zákonitě přijít muselo a sice v roce 2012 sestup do I.B.třídy. Po odchodu nejlepšího hráče Tomáše Doležala na hostování do Žďáru a dalších hráčů ze Žďáru, kteří byli u nás na hostování, nezabránila ani výměna trenéra Moravce za dalšího matadora Václava Hospodku tomu, že mužstvo doslova proletělo I.B třídou a nakonec skončilo po absolvování ročníku 2012/13 v okresním přeboru. Po deseti letech nepřetržitého působení v krajských soutěžích.

Jak jsme na tom nyní

     Po pádu do okresu útlum pokračoval, většina hráčů si chodila fotbal jen zahrát, chybělo dřívější srdíčko. Tomu také odpovídala žalostná tréninková morálka jako důsledek příliš  demokratickéhu přístupu vedení k některým rebelujícím hráčům. Proto byl angažován další zkušený a navíc ambiciozní trenér Miloš Myslivec. Ten však po skončení své záchranářské mise odešel. Tým se v sezóně v okrese 2013/14 jen horko těžko zachraňoval, skončil na jedenáctém místě. Navíc odešel na vlastní žádost na hostování do Sapeli Polná náš nejlepší střelec Vojta Koukal.  V sezóně 2014/15 skončilo mužstvo, když se na jaře 2015 vrátil trenér Moravec, na celkově pátém místě okresního přeboru Žďárska. U mužstva se tedy postupně v té době vystřídali zkušení trenéři Josef Drinka, Jiří Moravec, Václav Hospodka, Miloš Myslivec a nakonec opět Jiří Moravec.
 

Novodobá historie bohdalovského fotbalu však začíná již rokem 2012, kdy sice skončil tým dorostu, ale nadějní dorostenci byli angažováni v nově vzniklém B týmu mužů, který začal působit v nejnižší, IV. třídě okresu. Tam se mu ze začátku moc nedařilo, po dvě sezóny končil B tým ve druhé polovině tabulky. Obrat nastal jak u A týmu, tak u béčka až v poslední době, kdy se vrátili naši odchovanci Tomáš Doležal a Vojtěch Koukal. Tomáš Doležal si ve Žďasu Žďár zahrál nejprve divizi a byl u postupu Žďáru do MSFL, kde si svými výkony vybudoval stabilní místo v základní sestavě. Angažmá dříve našeho nejlepšího střelce Vojtěcha Koukala v Sapeli Polná, hrající nejvyšší krajskou soutěž, se moc nevydařilo. Vojta tam často jen střídal, a tak se nakonec vrátil domů.

  Tomáš Doležal vystřídal trenéra Moravce, stal se tak hrajícím trenérem. Když se v Bohdalově objevil bohdalovský rodák  a úspěšný dřívější brankář Pohledu a Přibyslavi Radim Pokorný, Doležal si vymínil jeho pomoc, zejména  při práci s brankáři.  Z důvodu většího počtu hráčů při trénincích v týdnu, začalo trénovat áčko a béčko dohromady. Zlepšila se nálada v kabině a chuť do hry. To se promítlo i do výsledků obou týmů, kdy A mužstvo skončilo po podzimu 2015 jen horším skórem na druhém místě, B tým se ocitl na místě prvním a má všechny předpoklady postoupit na jaře do III. třídy okresu Žďár, což svými výsledky potvrdil a v sezóně 2016/17 bude tedy jejím novým účastníkem. Na jaře 2016 A tým svůj cíl-postup do I.B.třídy nenaplnil, skončil celkově na druhém místě. V této době se zlepšily i výsledky žáků v okresním přeboru, projevila se dobrá práce obětavých trenérů Ladislava Řepy a Jaromíra Zachy. Podrobnější rozbor činnosti všech týmů v sezóně 2015/16 je zpracován v ,,Hodnocení´´, které je uloženo v kolonce Archiv.
 
 Z důvodu vyššího věku i snahy dát šanci mladším ,odstoupil koncem roku 2015 mnoholetý předseda TJ i oddílu kopané, nositel ceny Karla Zlonického a čestného certifikátu KFS Vysočina, Alois Matějíček. Na valné hromadě v únoru 2016  výkonný výbor zvolil nového předsedu TJ a fotbalového oddílu, jeho blízkého dlouholetého spolupracovníka Ing.Ladislava Řepu. Alois Matějíček zůstává  ve výkonném výboru jako čestný člen a aktivně pracuje bez nároku jakékoliv odměny jako správce hřiště a budovy FC.
 
  V sozóně 2016 /17 se naplnil cíl snažení celého fotbalového oddílu a sice návrat A týmu mužů do krajkých soutěží, kteří s náskokem patnácti bodů zvítězili v okresním přeboru Žďárska a postoupili do I.B.třídy. Tam budou působit v ,,jihovýchodní´´ skupině,společně s ostatními týmy žďárského okresu, Radešínskou Svratkou, Měřínem, Velkou Bíteší B, Šťepánovem a Nedvědicemi. O okresní derby v I.B.třídě tak nebude nouze. Úspěch v podobě návatu do krajských soutěží je o to cennější, že byl dosažen v souladu s deklarovaným záměrem, hrát fotbal v Bohdalově pouze s vlastními odchovanci nebo, což je příklad brankáře Martina Mundoka z Polné, s hráči působící v Bohdalově několik let. 
   Věříme, že A tým bude hrát v krajské I.B.třídě důstojnou roli, a že svým početným příznivcům v Bohdalově svými výkony přispěje k pěkným fotbalovým zážitkům. Za dosavadní přístup k zápasům i tréninkům patří všem  hráčům naše poděkování.                                                                                                                                                      výkonný výbor FC Sokol Bohdalov